BEZPIECZEŃSTWO KORZYSTANIA Z GAZU PROPAN-BUTAN W BUTLI

Czy korzystanie z gazu propan-butan w butli jest bezpieczne?

Tak, jeżeli butla jest podłączona w prawidłowy sposób, stanowi ona bezpieczne źródło energii.

Właśnie dlatego nasza firma bardzo duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo oraz świadomość właściwego użytkowania butli. Nasi kierowcy zawsze są wyposażeni w profesjonalny czujnik gazu, który wykryje nawet najmniejszy wyciek gazu. Na życzenie Klienta, nasz kierowca podłączy butlę do Państwa instalacji oraz sprawdzi jej szczelność czujnikiem.

Bardzo ważnym jest, aby zachować paragon, jako dowód na legalny oraz bezpieczny gaz! Jest to jedyny dokument, który upoważnia do rozpatrzenia ewentualnej reklamacji złożonej przez Klienta. Nigdy nie odbieraj dostawy gazu propan-butan w butli, kiedy nie otrzymałeś/aś paragonu!

Oto kilka porad bezpiecznego użytkowania gazu propan-butan w butli:

  1. Zawsze sprawdź szczelność podłączonej butli gazowej do instalacji. Jeżeli nie masz dostępu do profesjonalnego czujnika możesz zrobić to w domowych warunkach. Użyj do tego nasączonej gąbki wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Nanieś pianę na zawór, miejsce podpięcia węża z instalacji gazowej oraz okolice. Jeżeli widzisz, że piana zaczyna się bardziej pienić lub pojawiają się nowe bąbelki - natychmiast zakręć butlę oraz powiadom o tym dostawcę.
  2. Upewnij się, czy butla ma ważną legalizację. Informację tą, znajdziesz na tabliczce znamionowej butli na kołnierzu, lub w jego okolicach. Format daty przedstawia miesiąc oraz rok do kiedy ważne jest badanie techniczne butli (np. 09/22)
  3. Upewnij się, że dostarczona butla posiada na zaworze plombę. Plomba świadczy o legalnym napełnieniu butli przez danego dostawcę lub rozlewnię. Nasza rozlewnia posiada białe plomby z niebieskim logiem firmy Candia - widząc tą plombę możesz mieć pewność, że butla została napełniona przez naszą rozlewnie, zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa oraz regulacjami prawnymi.
  4. Nigdy nie sprawdzaj szczelności butli otwartym ogniem!
  5. Nie polegaj jedynie na swoim węchu oraz słuchu. Niestety nasze zmysły nie są w stanie wyczuć każdy wyciek, a nawet ten najmniejszy z czasem może stać się zagrożeniem dla Twojego bezpieczeństwa.

  6. Jeżeli wyczułeś/aś gaz w pomieszczeniu, niezwłocznie zakręć butlę z gazem oraz uchyl okno w celu wywietrzenia pomieszczenia. Uwaga! Nie załączaj ani nie wyłączaj światła w domu, ponieważ niektóre przełączniki mogą wywołać małą iskrę, która może spowodować niebezpieczeństwo.
  7. Kiedy przewozisz butlę samochodem, pamiętaj aby ją zabezpieczyć. Upewnij się, że butla nie przemieści się podczas jazdy a zawór nie jest narażony na uszkodzenie.

  8. Według przepisów co 4 lata należy wymieniać reduktor butli, a co 5 lat węże do niego podpięte oraz opaski. Nie powinniśmy się kierować wizualnym stanem tych elementów.